תוצאות 1 עד 7 מ 7

נושא: מה המשמעות של הזרם המתמיד בדפי יצרן של הכבל

מה המשמעות של הזרם המתמיד בדפי יצרן של הכבל

שאלה 1
    מה המשמעות של הזרם המתמיד בדפי יצרן של הכבל אם בפועל יש לקחת את הערכים מהטבלאות 90 ו 70?
    היצרן מתייחס לזרם בכבל קבור באדמה וכבל באוויר. כמו כן יש התיחסות לטמפרטורת הסביבה. אין התיחסות למס' הכבלים, ואת זה אני מניח לוקחים מחוק החשמל.
    בקיצור, מה שאני לא מבין, זה מתי להשתמש בטבלאות ומתי בנתונים בדפי יצרן.
    אם הטבלאות לא סותרות וההבדלים נובעים משיקולים נוספים, אשמח לדעת מה הם.

אני אביא דוגמא לדברי.
    כבל 150ממ נחושת תלת מופעי בטמפ 30 מעלות הקבור באדמה ע"פ טבלה 90.6 יכול לשאת 252 אמפר.
    על פי דפי יצרן כבל כזה יכול להעביר 390 אמפר בטמפ' של 20 מעלות, נכפיל ב0.93 (פקטור ל 30 מעלות ע"פ יצרן). ונקבל 363 אמפר

שאלה 2
    בשיקולים של בחירת הכבל יש להתייחס גם כמה מעגלים עוברים במוביל (תעלת רשת/מגש מחורר).
    והרי ידוע שכל ארון חשמל יוצאים ממנו כל הכבלים בחבילה ואחרי מרחק מסויים (נניח עד התקרה שזה כ מטר מהארון) מתחילים להתפזר למקומותיהם. וגם אז בקבוצות קטנות יותר. עד ליעד הסופי בהם כל כבל מגיע בנפרד.
    איך ההסתכלות על פאקטור מס' הכבלים? על רוב הכבל? או שהולכים על השיטה המחמירה?

בתודה
    עידו

אתה יכול לצרף את דפי היצרן?

מצ"ב דפי נתונים של כבל למתח נמוך

מצ"ב דפי נתונים של כבל למתח נמוך
    קבצים מצורפים קבצים מצורפים

ציטוט נכתב במקור על ידי idocohen26 צפיה בהודעה
    שאלה 1
    מה המשמעות של הזרם המתמיד בדפי יצרן של הכבל אם בפועל יש לקחת את הערכים מהטבלאות 90 ו 70?
    היצרן מתייחס לזרם בכבל קבור באדמה וכבל באוויר. כמו כן יש התיחסות לטמפרטורת הסביבה. אין התיחסות למס' הכבלים, ואת זה אני מניח לוקחים מחוק החשמל.
    בקיצור, מה שאני לא מבין, זה מתי להשתמש בטבלאות ומתי בנתונים בדפי יצרן.
    אם הטבלאות לא סותרות וההבדלים נובעים משיקולים נוספים, אשמח לדעת מה הם.

אני אביא דוגמא לדברי.
    כבל 150ממ נחושת תלת מופעי בטמפ 30 מעלות הקבור באדמה ע"פ טבלה 90.6 יכול לשאת 252 אמפר.
    על פי דפי יצרן כבל כזה יכול להעביר 390 אמפר בטמפ' של 20 מעלות, נכפיל ב0.93 (פקטור ל 30 מעלות ע"פ יצרן). ונקבל 363 אמפר

שאלה 2
    בשיקולים של בחירת הכבל יש להתייחס גם כמה מעגלים עוברים במוביל (תעלת רשת/מגש מחורר).
    והרי ידוע שכל ארון חשמל יוצאים ממנו כל הכבלים בחבילה ואחרי מרחק מסויים (נניח עד התקרה שזה כ מטר מהארון) מתחילים להתפזר למקומותיהם. וגם אז בקבוצות קטנות יותר. עד ליעד הסופי בהם כל כבל מגיע בנפרד.
    איך ההסתכלות על פאקטור מס' הכבלים? על רוב הכבל? או שהולכים על השיטה המחמירה?

בתודה
    עידו
    הערה קטנה, שמתי לב שהנתון לכבל קבור באדמה מדבר על התנגדות טרמית 1. עם נחלק את 363 ב-1.18 כדי להביא להתנגדות טרמית של 2.5 עדיין נקבל זרם של 308 אמפר.

העמסה והגנה של מוליכים מבודדים וכבלים

שלום רב,
    נתוני יצרן לעיתים רבות שונים מהערכים בתקנות החשמל.
    תקנות החשמל מבוססות על תקנים ונדרש לפעול בהתאם לתקנות החשמל.
    שים לב לפסיקה 10-14 של ועדת הפירושים, שם מפנים לתקנה 6(ה) בתקנות החשמל - העמסה והגנה של מוליכים מבודדים וכבלים, תשע"ד-2014.
    "מתכנן בעל רישיון חשמלאי מהנדס רשאי לסטות מהערכים המתקבלים מהנוסחאות שבתקנה זו, בתנאי שהוא מבסס את חישוביו על תנאי ההתקנה וההעמסה של המעגל או הקו".
    כמו כן, שים לב לפסיקה 10-11 של ועדת הפירושים - הוועדה בחרה להפנות לטבלה 4 שבתוספת שבתקנות החשמל.
    בטבלה בעצם ניתנת התייחסות של תקנות החשמל לנושא התקנת כבלים במקבץ.

לנוחיותך אני מצרף שוב את הטבלאות של העמסת מוליכים :
    לחץ כדי להציג תמונה גדולה
שם:  טבלה העמסת מולי&#1.jpg
צפיות: 216
גודל:  1.50 MB
ID: 709
    לחץ כדי להציג תמונה גדולה
שם:  טבלה העמסת מולי&#1.jpg
צפיות: 313
גודל:  839.5 קילובייט
ID: 708

בברכה,
    גיא רט

תודה על תגובתך.

אני מבין מדבריך שבסופו של דבר למרות הכל יש לתכנן לפי תקנות החשמל למרות נתוני יצרן, כאשר לבעל רישיון מהנדס מותר לסטות מהטבלאות אם הוא יכול לעגן את קביעתו על אסמכתא.

כל המקדמים למעט שיטות ההתקנה הינם חישובים אותם יש לחשב לאחר לקיחת הזרם מהטבלה המתאימה.
    בכוונה השוותי כבל קבור מכיוון שגם היצרן וגם טבלה 90.6 מדברים על סיטואציה דומה ואם משווים לאחר נירמול והבאת נתוני יצרן לפרמטרים בטבלה 90.6 (התנגדות טרמית של האדמה וטמפרטורת סביבה) נקבל פער של 20 אחוז.

מטרת השאלה שלי היא להבין את השיקולים. אני סיימתי התמחות בחשמל לאחרונה (את התואר בהנדסת אלקטרוניקה סיימתי לפני 10 שנים).

בתודה
    עידו

משתמש חדש
    שלום לך כהן ,
    אומנם אני לא אענה לך בצורה מקצועית כמו גיא רט , אבל אוכל להפנות אותך לבדיקת צריכת דלק ברכבים שבמעבדה נותנים לך ערכים שהם רלוונטים רק למעבדה ולא לשטח ובשטח יש כל מיני השפעות חיצוניות על צריכת הדלק אז מן הסתם צריכת הדלק עולה , וזה בדיוק אותו הדבר עם יצרני הכבלים תנאי המעבדה מאפשרת העברת זרם גבוה מאשר בתנאי שטח כמו שאמרת , השפעת כמות הכבלים באותה תעלה טמון באדמה או באוויר וכו' שזה גורם עליית טמפרטורה כתוצה מצריכת זרם , צפיפות כבלים טמפרטורה אופפת של הסביבה וכו' . אז התקנות מגבילות את צריכת הזרם לערכים סבירים עם התחשבות בתנאי הסביבה ובמתקין עצמו .

הרשאות פרסום

• אין באפשרותך לפרסם נושאים חדשים
  • אין באפשרותך לפרסם תגובות
  • אין באפשרותך לצרף קבצים
  • אין באפשרותך לערוך את הודעותיך
  •