תוצאות 1 עד 5 מ 5

נושא: ביצוע סריקה תרמוגרפית - למי מותר?

  1. #1
    משתמש חדש
    תאריך הצטרפות
    02.01.17
    מיקום
    דרום
    הודעות
    3

    ביצוע סריקה תרמוגרפית - למי מותר?

    ניסיתי לחפש בחוק החשמל אזכור בנוגע לסריקה תרמוגרפית של לוחות חשמל ולא מצאתי אינפורמציה בנושא.
    בנוסף, ראיתי כי קיימים קורסים המלמדים את הנושא והם מיועדים לקהל יעד רחב מאוד, השאלה היא האם לעוסק בחשמל שאינו בודק ברשיון יש טעם בקורס כזה?
    האם לצורך העניין חשמלאי מוסמך רשאי לבצע סריקה תרמוגרפית של לוח חשמל ולהגיש דו"ח מסקנות בדיקה לצורך דרישת כיבוי אש למשל ולאשר תקינות מערכת?

    תודה לעונים

  2. #2
    קיימת התייחסות בפרק "עבודה במתקן חי"
    פרק ה, סעיף 15

    נדרש לפחות חשמלאי מוסמך או חשמלאי מסויג לביצוע בדיקה תרמוגרפית (או לפחות בנוכחותו והשגחתו...)

  3. #3
    משתמש חדש
    תאריך הצטרפות
    02.01.17
    מיקום
    דרום
    הודעות
    3

    את התנאים לביצוע עבודות במתקן חי אני מכיר - אני אחדד את השאלה

    היותר משמעותית מבחינתי שהיא נושא הפקת דו"ח הבדיקה, האם חשמלאי שהוא לא חשמלאי בודק (1\2\3) רשאי בעצם להפיק דו"ח תקינות עפ"י סקירה תרמוגרפית שביצע עבור שרותי כבאות, חברות ביטוח וכדומה....? האם הדבר בסמכות מי שאינו חשמלאי בודק?
    במידה ואכן אין דרישה שתבוצע וממצאיה ינותחו ע"י חשמלאי בודק האם לצורך העניין חשמלאי ראשי יכול לערוך סריקה תרמוגרפית ולהגיש מסקנות לגבי לוח של 630A ת"פ או שלסוג הרשיון אין כל נגיעה לעניין הבדיקה?
    מי בעצם מסמיך את אותו חשמלאי לבצע את הבדיקה ולהגיש את המסקנות? האם כל פלוני בעל רשיון חשמל כלשהו יכול להפוך לסוקר תרמוגרפי? היכן מעורב המחוקק בנושא הזה?

  4. #4
    שלום!
    סריקה תרמוגרפית מוזכרת בחוק בפרק עבודה במתקן חי
    פרק ה' – שונות
    15.בדיקה תרמוגרפית
    (א)בדיקה תרמוגרפית במיתקן מתח נמוך תבוצע בידי חשמלאי בעל רישיון חשמלאי מוסמך לפחות או חשמלאי מסויג.
    (ב)בדיקה תרמוגרפית במיתקן מתח גבוה תבוצע בידי חשמלאי בעל רישיון חשמלאי טכנאי לפחות או חשמלאי מסויג.
    (ג)על אף האמור בתקנות משנה (א) ו-(ב), עובד שאינו בעל רישיון חשמלאי מתאים יכול לבצע בדיקה תרמוגרפית בתנאי שהבדיקה תבוצע בנוכחותו והשגחתו של חשמלאי בעל רישיון מתאים.
    (ד)במהלך ביצוע הבדיקה התרמוגרפית לא יחדור העובד או חלק גוף שלו או ציוד שבידו לתחום הקרבה למיתקן חי DV שבתוספת הראשונה.
    וזה עונה על שאלתך שלא נדרש להיות חשמלאי על מנת לבצע בדיקה תרמוגרפית, אבל נדרש חשמלאי לצורך פתיחת לוחות וכו'.
    באופן כללי אתה מחר יכול לקנות מצלמה ולהתחיל לעבוד אבל... וזה אבל גדול, נושא הצילום לא ממש פשוט נדרש הרבה ניסיון באיתור ליקויים, זוויות צילום,החזר אור וכו'
    כמו כן, הצילום לא מתייחס אך ורק ללוחות חשמל,לומדים בקורס גם צילום נזילות מים,איטום,צילום רפואי ועוד דברים.
    לכל זה נדרש קורס שנקרא"סוקר מוסמך בתרמוגרפיה - רמה 1" שהוא מיועד למי שעוסק או רוצה לעסוק בתחום התרמוגרפיה.
    בקורס גם לומדים להפיק דוחות, ומקבלים בסיום תעודה עם מספר של סוקר מוסמך רמה 1.
    שיהיה בהצלחה.
    וערב טוב,
    רועי אפללו

  5. #5
    משתמש חדש
    תאריך הצטרפות
    02.01.17
    מיקום
    דרום
    הודעות
    3

    תודה רבה רועי

    בעבודתי כשכיר ביצעתי מאות אם לא אלפי סריקות תרמוגרפיות באתרים של החברה כך שאני מכיר את הנושא.
    הסוגיה הייתה עניין הפקת הדו"ח, בעוד כשכיר הדו"ח נועד לשימושה הפנימי של החברה, באופן עצמאי ההשלכות הן אחרות ואת זה היה חשוב לי לדעת.
    תודה על תשובתך המפורטת (שמזכירה לי שאני צריך לקנות עותק חדש של חוק החשמל - כי בגרסא שיש לי, זה לא מופיע)

    תודה!

הרשאות פרסום

  • אין באפשרותך לפרסם נושאים חדשים
  • אין באפשרותך לפרסם תגובות
  • אין באפשרותך לצרף קבצים
  • אין באפשרותך לערוך את הודעותיך
  •