תוצאות 1 עד 2 מ 2

נושא: ירידה בשטח חתך

ירידה בשטח חתך

שלום

בחוק החשמל בתקנות החשמל (העמסה והגנה על מוליכים מבודדים וכבלים במ"נ) התשע"ד-2014 בפרק ה: מיקם המבטח
    סעיף 11-הכנה ומיקומה בהסתעפות
    תת סעיף ב -"במעגל של דירת מגורים המוגן באמצעות מבטח בעל זרם נומינלישל 16 אמפר יכול שיסתעף ממוליך בחתך של 2.5 ממ״ר
    מוליך בחתך של 1.5 ממ״ר לתאורה בלבד, בתנאי
    שהזרם הצפוי כהסתעפות אינו עולה על 10 אמפר."

כידוע לי בחירת כבל נעשית על סמך בחירת המבטח ורציתי לדעת האם יש עוד מקרים
    שבהם מותר לי לרדת בגודל של חתך למשל מספר ארונות תחת מבטח אחד המוזנים
    אחד מהשני, האם מותר לי לרדת בשטח החתך למשל של הארון האחרון כי ידוע לי שהזרם שם נמוך יותר?

אני חושב שלא אך לא מצאתי בחוק החשמל פסיקה חד משמעית בנושא(אם יש אני אשמח לדעת היכן)
    שאלה נוספת אם זה חשמלאי מהנדס מתכנן את זה ,האם לו מותר לרדת בחתך כי רשום בחוק החשמל בפרק ג לאותה תקנה סעיף 6 ה:
    "מתכנן בעל רישיון חשמלאי מהנדס רשאי לסטות מהערכים המתקבלים בנוסחאות....."

שאלה שלישית
    האם על פי החוק מותר לשים כבל גדול מאשר הכבל הדרוש(למרות אי ההגיון הכלכלי)
    לדוגמא במבטח של 10A לשים כבל 2.5 ממ"ר ולא 1.5 ממ"ר

בוקר אור,
    1. ניתן לרדת בחתך כל עוד המעגל \ קו, מוגן בפני זרם יתר, אם בעומס יתר או בעת קצר. במקרה של מוליכים בדירת מגורים, ישנה דרישה שמוליכים 1.5 ישמשו רק עד 10 אמפר, למרות שעקרונית יכולים יותר. לכן סייגו את הדבר בכך שאם אתה מסתעף ממבטח 16 באמצע המעגל, לתאורה, אתה יכול לרדת חתך ל 1.5 ובתנאי שהעומס הצפוי מהתאורה לא יעלה על 10 אמפר - פריבילגייה שכזו.
    2. מהנדס רשאי לסטות מערכים מסויימים אם יציג חישוב ותכנון המאשר את רצונו לסטות, לדוגמא, אם במתקן גדול, ירצה להסתעף מכבל 240 ממ"ר קיים לכבל 120 ממ"ר, ויראה שגם שם הצרכן ב120 ממ"ר לא יכול להעמיס על הכבל יותר מאשר יכולותיו, הוא יכול. (כמובן שישמור על ה240 שיעמוד בדרישות גם).
    3. ניתן להגדיל את חתך הכבל בהתאם לרצון והדרישה של מישהו. יש גם חסרונות נוספים על כסף לכבל גדול יותר - השראות, גודל פיזי ועוד.

הרשאות פרסום

• אין באפשרותך לפרסם נושאים חדשים
  • אין באפשרותך לפרסם תגובות
  • אין באפשרותך לצרף קבצים
  • אין באפשרותך לערוך את הודעותיך
  •