תוצאות 1 עד 4 מ 4

נושא: הארקה לבידוד כפול

הארקה לבידוד כפול

שלום !
    שאלה: למה אסור עפ"י חוק להאריק מכשירים עם בידוד כפול?
    אני מבין שהארקה כזו מיותרת אבל למה היא אסורה?
    אם הארקה יכולה להחזיר פאזה למכשיר ולגרום לחשמול אז גם מכשירים רגילים (ללא בידוד כפול) אסור היה להאריק.
    ובכלל- איך אפשר להתחשמל ממכשיר שעשוי מחומר מבודד (כגון מקדחה)?
    היכן הטעות במה שכתבתי?

מכשיר וידאו (בידוד כפול) בעל מעטפת מתכתית שמעביר זרם בזמן מגע במעטפת (כנראה זרם שמגיע מהכבל RF) גם כן אסור להאריק?!?

אשמח לתשובה מפורטת ועניינית,
    תודה מראש!

קובי שלום!
    בחוק החשמל מוגדר 7 אמצעי הגנה בפני חשמול
    אחד משיטות ההגנה בפני חשמול זה בידוד מגן, זהו אמצעי הגנה בפני חשמול המאופיין על ידי שימוש בציוד המוגן בבידוד כפול או בבידוד מוגבר, דהינו ציוד מסוג II.
    התכלית של השיטה היא הופעת מתח מסוכן על הגוף בזמן תקלה.
    ולפי הגדרת החוק:
    "בידוד כפול" – בידוד הכולל את הבידוד הבסיסי ואת הבידוד הנוסף גם יחד;
    "בידוד מוגבר" – בידוד יחיד של ציוד חשמלי המספק דרגת הגנה בפני הלם חשמלי, שוות ערך לבידוד כפול;
    אסור לחבר הארקה כי זו שיטה הגנה בפני עצמה,וגם אין לאן לחבר ולאיזה מטרה כי כל הציוד בנוי מחומרים מבודדים כך שאם מתרחשת תקלה לא יכול להופיע מתח מסוכן
    על כל חלק של הציוד שנוגעים בו, ואם לא יופיע יכול להופיע מתח מסוכן גם לא יזרום זרם תקלה דרך מוליך הארקה.
    לגבי מכשיר הוידאו, על פי מה קבעת שהמכשיר אכן בידוד כפול ?
    אם המעטפת מתכתית אז לדעתי המכשיר הוא לא בידוד כפול, בבידוד כפול הציוד חייב להיות מסומן בריבוע בתוך ריבוע
    וגם החלקים שלו אמורים להיות מחומרים מבודדים, אולי תעלה תמונה כידי שיהיה אפשר להבין יותר טוב על מה מדובר.
    חג שמח,
    רועי

מכשיר הוידאו מדגם: SAMSUNG SV 145Y . אני יודע שבידוד כפול מסומן ריבוע בתוך ריבוע. הסימן הזה
    מופיע על גב המכשיר שציינתי. (כרגע אין לי אפשרות להעלות תמונה). המעטפת המכסה את כל המנגנון הפנימי
    של המכשיר עשויה מתכת. הוידאו נקנה בשנת 1996 אם זה רלוונטי.
    לגבי הארקת בידוד כפול לא הבנתי את המשפט האחרון שכתבת "
    אם מתרחשת תקלה לא יכול להופיע מתח מסוכן
    על כל חלק של הציוד שנוגעים בו, ואם לא יופיע יכול להופיע מתח מסוכן גם לא יזרום זרם תקלה דרך מוליך הארקה."
    "אין לאן לחבר ולאיזה מטרה" - זה מובן לי ומכאן השאלה - למה החוק אוסר ? אפשר לומר "מיותר" למה "אסור"?
    תודה רבה וחג שמח!

הסברים אפשריים

מלבד ההסבר שאין צורך בחיבור הארקה לא ראיתי עדיין הסבר למה זה אסור.

שמעתי ממרצים שתי דעות:

1. אם אחבר הארקה מישהו יוכל לחשוב שזה לא בידוד כפול ויוכל לעשות שינויים במכשיר שיבטלו את הבידוד הכפול.

2. מרצה שני אמר משהו דומה לתגובה שקראתי באחד הפורומים

if the appliance is double insulated, it therfore cant introduce potential to the steel case in the first place, so to add an earth cable to it increases the likely hood of the case becoming live from 0% to 100% should a earthing fault develop elsewhere

כלומר, חיבור הארקה למכשיר עם בידוד כפול מגדיל את הסיכוי שאם תקרה תקלה במקום אחר שגרמה להופעת מתח על גוף מוארק (מן הסתם כשההגנות לא עובדות), אזי גוף המכשיר(בהנחה שהוא מתכתי) בעל הבידוד הכפול יהיה מחושמל אך ורק בגלל העובדה שחיברו לו מוליך הארקה.

שני ההסברים הללו נשמעים לי הגיוניים.

3. באתר של אורט שפירא ראיתי את ההסבר הבא: "קיים איסור מוחלט להאריק מכשיר המוגן בבידוד מגן. הסיבה לכך היא שבמקרה של נגיעה מקרית באחד המוליכים, לא תביא לסגירת מעגל חשמלי דרך גוף האדם."

לא מצאתי הגיון בהסבר זה מאחר ואם נוגעים במוליך בכל מקרה יוכל להסגר מעגל דרך גוף האדם והאדמה. אני לא רואה סיבה לפי הסבר זה למה חיבור הארקה יצר את הסיכון עליו דובר.

הייתי שמח לשמוע התייחסות מפי המלומדים.
    תודה

הרשאות פרסום

• אין באפשרותך לפרסם נושאים חדשים
  • אין באפשרותך לפרסם תגובות
  • אין באפשרותך לצרף קבצים
  • אין באפשרותך לערוך את הודעותיך
  •