תוצאות 1 עד 5 מ 5

נושא: שאלה בנושא התקנת גנרטור עם מפסק תלת קוטבי

שאלה בנושא התקנת גנרטור עם מפסק תלת קוטבי

שלום רב,

כידוע לי, במתקן חשמלי אשר לא בוצע בו איפוס, אסור להתקין בלוח חשמל ראשי מפסק מחלף תלת קוטבי לשם החלפה מ- ח"ח לגנרטור, מהסיבה שקיים זרם במוליך האפס שבין נקודת הכוכב של הגנרטור לבין מוליך ה- PEN, (מהסיבה שהאפסים משותפים),
    שאלתי היא מדוע ביצוע איפוס פותר אותי מלהתקין מפסק 4 פול? מדוע לאחר ביצוע האיפוס לא יתחשמל אדם מהאפס שבנקודת הכוכב של הגנרטור, למרות שהאפסים עדיין משותפים.

בברכה אלעד ניקחה.

אלעד שלום!
    תיקון קטן, מותר לך להשתמש במפסק 3 קטבים גם בהארקת הגנה וגם באיפוס בהתאם לתנאים המופרטים בחוק
    בפרק התקנת גנרטורים תקנה 11 ו' סעיף 2.
    אכן שיטה של 3 קטבים היא שיטה יותר בעייתית מהסיבה של שמירה על רציפות האפס ושמירה על הארקת השיטה
    ואני אזכיר את המקרה שקרה לפני שנה בגעש שבו התחשמל חשמלאי למוות בגלל שהארקת השיטה של הגנרטור ושל השנאי היו משותפות
    ובזמן ביצוע עבודות ניתקו את הארקת השיטה של השנאי ואז גם לגנרטור לא היתה הארקת שיטה, קרתה תקלה כלשהי והחשמלאי התחשמל
    לכן זה הסיבה שהמחוקק קבע הגבלות במפסק 3 קטבים.
    במפסק 4 קטבים אתה מפריד בין הגנרטור לשנאי וכך אתה מונע טעויות, אבל יש סכנות אחרות ובהזדמנות אתאר מהן.
    שבת שלום,
    רועי

שלום,
    בהמשך לתשובתו של רועי (תודה), שים לב לתשובה ומאמר מצורף בשאלה דומה בפורום בקישור הנ"ל.
    כמו כן, איפוס במתקן עם מפסק מחלף תלת קוטבי, לא מבטיח מניעה מהתחשמלות אלא מבטיח הארקת שיטה לגנרטור.
    במקרה זה האיפוס (של מתקן הצריכה) מהווה הארקת שיטה של הגנרטור.

שימוש במפסק מחלף להזנה חלופית גנרטור

אם ניתן להוסיף שכאשר הגנרטור מזין לוח ראשי שבוצע בו איפוס משתמשים במפסק תלת קוטבי וכאשר הגנרטור מזין לוח משני אפשר להשתמש במפסק 4 שולבים מהסיבות שפירט רועי

חיבור מפסק מחלף לגנרטור

אלעד שלום
    אני ינסה לענות לך ספציפית לשאלה שלך.ואשמח לקבל תגובה או תיקון מאנשי הצוות. כאשר המיתקן מוגן בהגנה TT ונניח שמשתמשים 3 קטבים . כידוע ברשת לא מאוזנת קיים זרם במוליך האפס ,זרם זה גורם למפל מתח במוליך האפס ,מתח זה הוא יחסית לאדמה (גודל מתח זה תלוי גם בעוצמת הזרם במוליך האפס ,אבל גם בהתנגדות מוליך האפס ,מרחק הגנרטור מהלוח ושטח החתך ,אבל יכול להיות מושפע גם ממגע רופפ במוליך האפס ) עקב כך יכול מתח זה להגיע לעשרות וולטים שיכול לסכן את המטפלים בשנאי ח"ח .אולם בשיטת האיפוס מכיוון שפס השוואת הפונטציאלים מקוצר למוליך האפס ,אזי אותו מתח של מוליך האפס זהה כלומר תמיד המתח לאדמה ישאף לאפס.
    תודה שלימו

הרשאות פרסום

• אין באפשרותך לפרסם נושאים חדשים
  • אין באפשרותך לפרסם תגובות
  • אין באפשרותך לצרף קבצים
  • אין באפשרותך לערוך את הודעותיך
  •